Kolačići

Ova web stranica koristi kolačiće kako bi se osiguralo bolje korisničko iskustvo. Više informacija pronađite ovdje.
Jesi li i ti naslijedio/naslijedila ogromno bogatstvo od tetke iz daleke Australije?
Mood Media

Mood Media

18.04.2025

Blog
Jesi li i ti naslijedio/naslijedila ogromno bogatstvo od tetke iz daleke Australije?

Primamljiva poruka o neočekivanom nasljedstvu od tetke iz dalekih krajeva sve češće puni naše e-mail sandučiće i društvene mreže. Iako zvuči kao ostvarenje sna, riječ je o jednom od brojnih trikova internetskih prevaranata koji vrebaju lakovjerne. U vremenu kada su prijevare sofisticiranije nego ikad, važno je ostati oprezan i ne nasjedati na ovakve ili slične poruke. Shema je jednostavna: primiš e-mail u kojem ti nepoznati odvjetnik javlja da si nasljednik velikog bogatstva. Potrebno je samo "potvrditi identitet" ili "platiti sitne administrativne troškove" kako bi se isplata realizirala. Upravo tu mnogi naprave kobnu grešku – uplatom upadaju u mrežu prevaranata dajući im svoje osobne podatke. Ovo je česta, ali samo jedna od mnogih vrsta internetskih prevara.

Kako bi ovakve zamke lako mogli prepoznati i najmlađi, Mood Media agencija je osmislila projekt Gen Z Akademija powered by A1. Kreatori Mood Media tima obilaze škole diljem Hrvatske i educiraju učenike o ovakvim i brojnim drugim oblicima internetskih prijevara.

Article

Ovoga puta Sead Hrustanović, Marco Cuccurin i Josip Prepelić posjetili su OŠ Jure Filipovića u istarskom Barbanu. Teme na Gen Z Akademiji, uz internetske prijevare, bile su i cyberbullying, sextortion i druge opasnosti digitalnog svijeta.

O tome kako je i sam bio žrtva internetske prijevare otvoreno je progovorio Sead. Smatra da samo iskrena komunikacija o tim iskustvima može pomoći drugima da ih izbjegnu.

Article

"Često i sam dobivam takve sumnjive mailove, što i nije iznenađujuće s obzirom na količinu digitalne komunikacije danas. Međutim, budući da sam magistar podatkovne znanosti, obrazovanje i iskustvo naučili su me kako razlikovati legitimne poruke od potencijalno opasnih ili lažnih. Ponekad su to phishing poruke koje pokušavaju izmamiti osobne podatke, a ponekad lažne ponude, računi ili prijetnje kojima žele izazvati paniku kako bi osoba brzopleto reagirala."

Article

Ispričao je i kako se štiti od takvih pokušaja:

"Prilikom susreta sa sumnjivim mailovima uvijek provjeravam nekoliko ključnih elemenata: adresu pošiljatelja, vjerodostojnost domene, postojanje gramatičkih pogrešaka u poruci, prisutnost linkova koji vode na čudne ili neuobičajene URL-ove te ima li u poruci hitnih zahtjeva za djelovanjem. Također, nikada ne otvaram privitke niti klikam na poveznice dok ne budem siguran da je poruka sigurna. Unatoč znanju i iskustvu, uvijek ostajem oprezan jer društveni inženjering stalno napreduje i svakodnevno se pojavljuju nove metode obmane."

Sead je podijelio i svoje neugodno iskustvo s online kupovinom:

"Dogodilo mi se i da sam naručio proizvode putem interneta – ali oni nikada nisu stigli! Iako sam prije svake kupnje provjeravao recenzije, ocjene trgovine i komentare korisnika, prevare se svejedno mogu dogoditi. Ponekad prevaranti ulože mnogo truda kako bi ostavili dojam legitimne trgovine – profesionalne web stranice, lažne recenzije i čak prividna korisnička podrška. Zbog takvih iskustava danas preferiram plaćanje pouzećem kad god je to moguće, jer tada proizvod vidim i primim prije nego što ga platim. Također, koristim provjerene platforme i aplikacije koje nude zaštitu korisnika i jamstvo povrata novca. U digitalnom svijetu sigurnost nikada nije stopostotna, ali znanjem i oprezom rizik se može značajno smanjiti."

Ovo su samo neke od tema o kojima se razgovara na Gen Z Akademiji powered by A1, a svoje digitalno znanje možete svakodnevno testirati i na našem portalu kroz Znaš ili ipak ne? – interaktivne kvizove znanja supported by essence.

Article