Imate li i vi osjećaj da nas stres prati u stopu? Notifikacije na mobitelima ne staju, rokovi stišću, prijatelji zovu, a dan jednostavno ima premalo sati koje stalno pokušavamo rastegnuti. Poželite li stisnuti pauzu i samo se isključiti – barem nakratko? Dobra je vijest da ne moramo odmah preseliti na planinu ili meditirati deset sati dnevno. No, želimo li uravnoteženiju svakodnevicu i dugoročno zdraviji život – vrijeme je da uvedemo male, ali učinkovite promjene.
Kreatori znaju što znači adrenalin, ali i stres
Što se tiče prehrane – dobro je prilagoditi jelovnik našim aktivnostima i onime čime se generalno bavimo u životu, a što se tiče kretanja – barem jedna šetnja dnevno je obavezna. Pušenje i alkohol su navike za koje stručnjaci savjetuju da definitivno izbacimo te da uvedemo one koje su dobre i za naše fizičko, ali i mentalno zdravlje.
Tu dolazimo do stresa. Kreatori Mood Media tima jako dobro znaju kako je nositi se s hrpom obaveza i stresom koji dolazi s njima – i to pod povećalom javnosti. Te kako je lako pod tolikim stresom se prepustiti lošijim navikama - brzoj prehrani, pušenju ili nečem trećem. O svojim iskustvima, Sead Hrustanović i Leon Žilavi, pričali su u sklopu projekta ‘’Mission: Oxygen – interaktivni panel’’ u Daruvaru u OŠ Vladimira Nazora.

„Stres je, naravno, dio našeg posla. Kad nešto jako voliš raditi, onda i stres raste jer želiš biti savršen u tome što radiš“, kaže Sead Hrustanović, koji je veliki uzor mladima zbog svog uspjeha u digitalnom marketingu. Ipak, napominje Sead, puno smijeha, aktivnosti i okruženost dobrim ljudima njega izvlače iz stresnih situacija i daju mu vjetar u leđa da nastavi dalje.

Stres je dobro preduhitriti ili se barem izvježbati u tome kako se nositi s napetim situacijama. Neki od savjeta koje preporučuju stručnjaci nalaze se u nastavku:
Male rutine za ‘reset’
Ponekad je dovoljno samo desetak minuta šetnje bez mobitela, omiljena playlista ili sat vremena bez notifikacija da glava dobije prostora za predah. Priuštite si taj luksuz.
Razgovor s pravim osobama
Nema ništa loše u tome da kažemo: „Ej, ne osjećam se baš najbolje.“ Razgovor s prijateljem, sestrom, psihologom - može skinuti pola tereta i biti dobar prvi korak za rješavanje stresa.
Ne moramo uvijek biti „super“
U redu je i kad se ne osjećamo „ok“ svaki dan. Biti iscrpljen, zbunjen ili preplavljen emocijama nije slabost - to je signal da trebamo. U svijetu koji nas stalno tjera da trčimo naprijed, važno je znati kada stati i predahnuti.
''Mission:Oxygen interaktivni panel'' ide dalje. Mood Media tim obilazi škole diljem Hrvatske i s učenicima dijele iskustva o tome kako izabrati pozitivne navike, izbaciti stres ili naviku pušenja iz svoje svakodnevnice, uključiti se u neku sportsku aktivnost ili jednostavno početi jesti zdravije.

