Tehnološki div Google izdao je ovaj tjedan hitno upozorenje nakon što je otkriven izuzetno sofisticirani phishing napad koji ugrožava sigurnost podataka čak 1,8 milijardi korisnika Gmaila. Riječ je o toliko dobro kreiranom mailu da bi na njega mogli nasjesti čak i oni koji su stručni za ovakve vrste digitalnih napada. Cyberkriminalci koriste kombinaciju hiperrealističnih telefonskih poziva i autentično dizajniranih e-mailova koji djeluju kao da dolaze iz službenih Googleovih izvora. Nakon poziva korisnicima stiže e-mail koji ih usmjerava na lažnu web-stranicu koja u potpunosti oponaša izgled službene Google stranice. Međutim, riječ je o prevari, klik na poveznicu vodi na lažnu stranicu čiji je cilj krađa podataka.
Google kaže da je e-mail doista poslan s adrese no-reply@google.com, da ima važeći digitalni potpis i da se prikazuje kao vjerodostojna sigurnosna obavijest, baš kao i sve druge poruke koje Google uobičajeno šalje.
Kako se pravilno zaštititi?
Kada su govorili o zaštiti, tvrtka je posebno naglasila važnost korištenja dvofaktorske autentifikacije (2FA) i sigurnosnih ključeva, koji pružaju dodatni sloj zaštite od phishing napada. "Google nikada neće tražiti vaše podatke za prijavu, uključujući lozinke ili jednokratne kodove, niti će vas zvati s takvim zahtjevima", upozorili su.
Što je zapravo phishing?
Phishing napadi, poput ovog na Gmailu, dizajnirani su kako bi prevarili korisnike i kako bi oni lako podijelili osjetljive podatke, poput lozinki ili bankovnih informacija, koji se potom mogu iskoristiti za krađu identiteta ili financijskih sredstava. Ovo je jedan u nizu napada koji su postali naša svakodnevica. Kreatori Mood Media tima stoga naglašavaju važnost stalne edukacije u kontekstu sigurnog i odgovornog ponašanja na internetu. Phishing je bio i jedna od tema na Gen Z Akademiji powered by A1 u OŠ Zvonka Cara u Crikvenici. Akademiju su vodili Laura Bakin, Vedran Kantar Vjeverić i Josip Prepelić.


'Ne vjeruj svakom linku i mailu'
"Napadači koriste lažne poruke i web stranice kako bi nas prevarili i došli do povjerljivih informacija. Zato – ne vjeruj svakom linku, dvaput provjeri prije nego što klikneš i drži svoje lozinke i informacije na sigurnom. Edukacija i svijest da ovakve prijetnje postoje najbolji su način da zaštitimo sebe i svoje podatke", rekao je Josip.

Riješi kviz, prepoznaj prevaru
A kako bi što lakše prepoznali cyberbullying, sextortion, phishing i ostale vrste digitalnih prevara svakako riješite ''Znaš ili ipak ne?'' interaktivni kviz supported by essence na našem portalu te pratite Gen Z Akademiju powered by A1 i dalje.
