Granica između privatnog i javnog, uz postojanje svih društvenih mreža i brzinu dijeljenja informacija, postaje sve tanja. Fotografije i videozapisi koje dijelimo – ponekad impulzivno, ponekad u povjerenju partnerima i prijateljima – mogu vrlo lako završiti tamo gdje nikada nisu trebali. Naime, dok vi vjerujete da ste sadržaj poslali samo jednoj osobi, u samo nekoliko sekundi i dva klika vaša intima može dospjeti do nekoliko tisuća ljudi. Kreatori na društvenim mrežama najbolje znaju koliko je teško biti uspješan influencer, a istovremeno zadržati dozu privatnosti.
''Uvijek je riječ o balansu. Pokazati dovoljno da ostaneš autentičan, a sakriti ono što netko može upotrijebiti protiv tebe. Smatram da je uvijek dobro dva puta promisliti prije nego što nešto sheramo preko interneta.'', kaže Rafaela Seba, kreatorica Mood Media tima. O sigurnosti na internetu, opasnostima koje donose društvene mreže i iskustvu rada na internetu, uz Moniku i Leona, razgovarala je s učenicima u sklopu projekta Gen Z Akademija powered by A1 u Osnovnoj školi Manuš u Splitu.

Praktični savjeti
Cilj im je s mladima raspravljati o praktičnim načinima kako se zaštititi od prijevara na internetu te slušaju njihova svakodnevna iskustva. Jedna od tih tema je i dijeljenje sadržaja – odnosno, što kada se vaš privatni sadržaj nađe u krivim rukama?
Posljedice su ozbiljne
Gubitak kontrole nad privatnim sadržajem može imati ozbiljne posljedice – emocionalne, društvene i pravne. Žrtve se često suočavaju s osjećajem srama i izolacije, dok počinitelji u mnogim slučajevima ostaju nekažnjeni jer su često anonimni ili su dobro prikrili trag na digitalu. U samo nekoliko klikova, fotografija ili videozapis namijenjen jednoj osobi može se proširiti na desetke, stotine ili tisuće drugih. Iako mislimo da smo zaštićeni na platformama poput Snapchata i WhatsAppa koje nude privid sigurnosti kroz opcije "nestajuće poruke", zaboravljamo da sve što se može vidjeti – može se i snimiti.
Kako se zaštititi?
Stručnjaci za sigurnost na internetu upozoravaju da je prevencija najbolja zaštita. Kao prvi savjet uvijek naglašavaju: Ne dijeli ono što ne želiš da postane javno. Čak ni s osobama kojima vjeruješ – jer odnosi se mogu promijeniti, ali digitalni trag ostaje. Dodatni savjeti koje navode kreatori iz Mood Media tima su: Uvijek koristi jake lozinke – one koje se ne mogu lako pogoditi ili povezati s tobom. Također, uključivanjem dvofaktorske autentifikacije dodatno štitimo svoje podatke.


Bitno je naglasiti: ako si žrtva – nisi kriv/a. I nisi jedini/jedina. Postoje organizacije koje ti mogu pomoći, poput Centra za sigurniji internet. Prvi korak je - ne šutjeti, već sve odmah prijaviti.

A kako spriječiti da do toga uopće dođe?
Nastavi pratiti Gen Z Akademiju powered by A1, educiraj se redovito i radi na prevenciji. Znanje ćeš najbolje usavršiti kroz essence interaktivne kvizove „Znaš? ili ipak ne?” na Mood Media portalu.