Netflixova mini-serija ''Adolescence'', koja je instantno postala globalni hit, ne samo da je uzburkala rasprave o mentalnom zdravlju mladih, radikalnim online zajednicama, odgoju i cjelokupnom društvenom sustavu u kojem mladi danas odrastaju, već je otvorila i intrigantnu temu: skrivena značenja emotikona i njihov utjecaj na komunikaciju među tinejdžerima. Serija prati priču o 13-godišnjem Jamieju Milleru, optuženom za brutalno ubojstvo svoje kolegice Katie i njegovu obitelj koja se mora nositi s tom tragedijom. U prvi plan stavlja emotikone kao osnovu kodirane komunikacije mladih koje odrasli ne razumiju, čime dodatno naglašava važnost razumijevanja digitalnog jezika djece.

Emoji kao skrivena poruka
Jedna od najzapaženijih scena u seriji uključuje detektiva Lukea, koji pogrešno tumači emojije na Instagram profilu žrtve kao znakove flerta i potencijalne zaljubljenosti. Njegov sin Adam spašava cijelu situaciju i objašnjava ocu da ti simboli nose puno mračnija značenja. Mračni dijelovi interneta imaju svoje znakove, simbole, šifrirani jezik koji se toliko brzo mijenja da ga je, ako niste dio određene zajednice, jako teško pratiti.

Što točno znači crveno srce, a što crvena pilula?
Oni emotikoni o kojima se raspravlja u ovoj mini-seriji vezani su za incel kulturu:
- 💊 Crvena pilula: Simbol "buđenja" u incel kulturi, inspiriran filmom Matrix, označava prihvaćanje ekstremnih stavova o rodnim odnosima.
- 🧨 Dinamit: Predstavlja "eksplodirajuću crvenu pilulu", što označava radikalizaciju unutar incel zajednice.
- 💯 Sto posto: U normalnom svijetu stotka se koristi kada je nešto super, odnosno 100 posto dobro. U ovom kontekstu povezana je s "80/20 pravilom". Njihova teorija tvrdi da je 80% žena zainteresirano za samo 20% muškaraca. Oni, naravno, nisu u tih 20%.
Generacijski jaz
Ova scena razotkriva jaz između generacija u razumijevanju digitalne komunikacije i upozorava roditelje na potencijalne opasnosti koje se kriju iza naizgled bezazlenih simbola koje njihova djeca upotrebljavaju. Istovremeno postoje skraćenice koje tinejdžeri koriste kada su roditelji prisutni u prostoriji, odnosno kada bi komunikacija mogla biti ometena. Koliko daleko ide razumijevanje te komunikacije možemo vidjeti i na jednostavnom primjeru da srca u različitim bojama imaju različita značenja. Crveno srce tako standardno označava ljubav, ljubičasto požudu, žuto interes za drugu osobu, rozo također interes, ali samo za platonski odnos.
Otvorena komunikacija, a ne zabrane
Nakon emitiranja serije britanske škole počele su izdavati vodiče za roditelje, raspravlja se o tome kako su potrebne bolje edukacije o digitalnoj pismenosti te kako je važno razumjeti širi kontekst u kojem mladi koriste simbole za koje ne žele da ih itko razumije, osim zajednica s istim vrijednostima i interesima. Serija ''Adolescence'' potaknula je roditelje da preispitaju način na koji pristupaju digitalnom svijetu svojih tinejdžera, kako razgovaraju o tome i kako mogu utjecati na to da djeca budu otvorenija prema njima. Stručnjaci savjetuju razgovore bez osude kako bi se izgradilo povjerenje i omogućilo bolje razumijevanje online interakcija.

Zaboravljamo li da živimo u svijetu koji se tako brzo mijenja?
Serija nas podsjeća da je svijet mladih kompleksan i često nedovoljno shvaćen od strane odraslih - kako to obično biva, samo ovaj put sve je još intenzivnije s obzirom na dostupnost digitalnih alata komunikacije i društvenog konteksta u kojem odrastaju. Skrivena značenja emojija ukazuju na potrebu za većom medijskom pismenošću, boljim regulacijama internetskih prostora te otvorenim razgovorima između generacija. Generacijski jaz u razumijevanju digitalne komunikacije, posebno kada su u pitanju emojiji, postavlja pitanje kako će se buduće generacije međusobno razumjeti te na koji način će se jezici i simboli razvijati. Razumijevanje značenja emojija u kontekstu današnje digitalne kulture postalo je gotovo jednako važno kao i razumijevanje riječi koje koristimo.

U konačnici, ova rasprava nije samo o emojijima – ona je o tome kako možemo bolje podržati mlade u suočavanju s izazovima modernog društva koji nisu jednostavni ni laki.
Projekti koji pomažu mladima, ali i odraslima
Valja podsjetiti da Mood Media tim ima veliku ulogu u edukaciji mladih o sigurnosti na internetu. Kreatori koji su uzor mladima obilaze škole diljem Hrvatske u sklopu Gen Z Akademije powered by A1 te educiraju mlade kako odgovorno koristiti internet. Centar za sigurniji internet, također, uvijek prednjači u organizaciji različitih projekata važnih za razumijevanje digitalne komunikacije te educira najmlađe i odrasle o trendovima i odgovornijem ponašanju na internetu. Upravo oni često informiraju o značenjima simbola u komunikaciji, o čemu možete čitati OVDJE.