Kreatori Mood Media tima – Andrea Pacadi, Mirsad Kadić i Rafaela Seba – prešli su više od 700 kilometara kako bi u sklopu Gen Z Akademije powered by A1 stigli do najudaljenijeg grada kojeg su posjetili u sklopu ovog projekta: Korčule.

Cilj im je bio podijeliti važna znanja o opasnostima na internetu i educirati učenike o tome kako se zaštititi od sextortiona, phishinga, cyberbullyinga, kako odgovorno komunicirati te gdje potražiti pomoć u sumnjivim situacijama. Svoja iskustva iz svijeta stvaranja digitalnog sadržaja, ali i osobne neugodne situacije s interneta, podijelili su u Osnovnoj školi Petra Kanavelića.

Dovoljan je jedan klik
“Djeca su danas online od malih nogu, ali često ne znaju koliko je dovoljan samo jedan klik da se nađu u problemu. Phishing poruke znaju izgledati bezazleno, ali mogu biti vrlo opasne. Moramo ih naučiti da ne klikaju na svaki link. Zajedno gradimo #BoljiOnline svijet – onaj u kojem djeca prepoznaju rizike i znaju se zaštititi na vrijeme.”, kaže Rafaela.

Andrea je istaknula da internet većinom koristi da se zabavi, gleda serije, DIY sadržaj i teme vezane uz taekwondo, ali istodobno izbjegava ono što joj ne odgovara.

“Sadržaj koji preskačem je onaj koji sadrži neprimjerene poruke, vrijeđanje, omalovažavanje ili nepotrebne drame!”, rekla je Andrea, pozvavši sve da reagiraju kad naiđu na takav sadržaj. Dodala je i kako je imala trenutke kada bi se upustila u rasprave s osobama koje vrijeđaju druge, no danas pristupa problemu drugačije:
“Danas jednostavno prijavim video ili neprimjeren sadržaj. Ako netko meni napiše ružan komentar, većinom to ignoriram, iako neki komentari i dalje znaju povrijediti. No, trudim se ne dopustiti im da utječu na mene.”
Kome doista vjeruješ u svom životu?
Obje su istaknule kako takav sadržaj može izazvati nelagodu i itekako utječe na emotivno stanje, da je rijetko tko imun na to. Upravo zato Andrea naglašava koliko je važno imati nekoga s kim se takve situacije i iskustva mogu podijeliti, svoju osobu od povjerenja. Tinejdžerske godine same po sebi donose brojne izazove, a suživot s društvenim mrežama dodatno ih pojačava. U tom osjetljivom razdoblju izuzetno je važno pronaći nekoga kome se može vjerovati, bilo da je riječ o prijatelju, članu obitelji ili razrednici. Andrea je pronašla takvu osobu:
“Moja mama je osoba kojoj bih prva sve ispričala, bez razmišljanja!”
Za one koji se ne osjećaju sigurno da svoju tajnu podijele s nekim iz okoline, uvijek postoje i stručne osobe koje znaju kako pomoći. Centar za sigurniji internet, partner Mood Media tima u ovom projektu, pruža svakodnevnu podršku i savjete. Sve potrebne informacije mogu se pronaći na njihovoj web stranici.
Za dodatnu edukaciju tu su essence kvizovi 'Znaš? ili ipak ne?' koji pomažu u prevenciji internetskih prevara jer na zabavan i jednostavan način uče kako ih na vrijeme prepoznati. Pratite i dalje Gen Z Akademiju powered by A1 na web stranici Mood Media te na društvenim mrežama.
